Didžiausi atsakymai slypi paprastume

Eglė Plytnikaitė

Globalinis atšilimas, ekologija ir aplinkos tarša Lietuvoje jau spėjo tapti taip pat dažnai linksnuojamais žodžiais kaip krizė, kainų kilimas ar bedarbystė. Šias abstrakčias frazes girdime kasdien, tačiau dažniausiai jos taip ir lieka „kyboti ore“ kaip dideli, globalūs, ne mūsų jėgoms įveikti skirti priešai, bet ar nevertėtų į viską pažvelgti paprasčiau?

Trumpai panagrinėkime pačią problemą – oro taršą ir dėl to šiltėjantį klimatą labiausiai įtakoja mūsų suvartojamas energijos kiekis ir į aplinką išmetamos nuodingosios medžiagos. Daug žalos pridaro ir iššvaistytas vanduo bei žemę okupuojantys savartynai. Išvada paprasta – mus žudo mūsų pačių vatotojiškumas. Sprendimas – turime jį mažinti ir prie to privalo prisidėti kiekvienas. Suprantama, iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti ko ne Sizifo darbu – aš taupau, o kitas leidžia dvigubai, bet viskas ne taip beviltiška kaip gali pasirodyti iš pradžių.

Savo nuomonei pagrįsti, norėčiau pateikti paprastą pavyzdį – turbūt niekada nesusimąstėte, kad, pavyzdžiui, užsukdami čiaupą, kai valotės dantis, per minutę sutaupysite penkis litrus vandens? Pats faktas „UŽSUKITE VANDENĮ KAI VALOTĖS DANTIS“ daug kam turėtų būti jau girdėtas, bet penki litrai per minutę tai jau daugoka, ar ne? O jeigu, pavyzdžiui, visi Anglijos ir Velso gyventojai užsukinėtų čiaupą valydamiesi dantis, tai sutaupytų 180 megalitrų (18 000 tonų) vandens per dieną – tiek pakaktų beveik 500 000 namų. Čia ir prasideda šios istorijos moralas – sutaupyti gali kiekvienas ir labai paprastai, tereikia žinoti ką daryti. Didžioji problema yra ta, kad žmonės girdėdami tik ore sklandančius globalius šūkius: „Taupykime!”, “Neterškime!”, Už ekologiją!” nežino ko griebtis. Kaip taupyti? Kaip neteršti? Ir kas išvis kas ta ekologija? Gal tai tie maišeliai iš antrą kartą perdirbto popieriaus? Ant jų mačiau užrašą ekologiškas. Tokie ir kitokie žmonių galvose besisukantys klausimai taip ir telieka nieko neduodančiais, neatsakytais klausimais, o skylės ozono sluoksnyje vis didėja.

Mano pasiūlymas paprastas – daugiau informacijos. Daugiau paprastų patarimų, kurie ilgainiui virstų tokiais savaime suprantamais dalykais kaip rankų plovimasis prieš valgį ar dantų valymasis prieš miegą. Galbūt „žaliasis idėjas“ reikėtų skiepyti jau mokyklos suole sėdintiems pradinukams? Juk sakoma: „Lenk medį kol jaunas“, ir pradoksalu, bet pradinių klasių mokytojų įkaltų taisyklių šventai laikomės ir visą gyvenimą, mat jos tampa ko ne napajudinamomis ir kertinėmis. Ir nereikia ieškoti didelių tiesų. Manyčiau, kad iš pradžių užtektų sudaryti 5-10 punktų plačiai afišuojamą programėlę ir kartoti ją mokyklose, gatvėje, darbovietėse, įvairiuose renginiuose bei visur kitur, kad nebeliktų nežinančių. Kaip savo pavyzdį, galėčiau pateikti štai tokią:

1. Užsuk čiapą besivalydamas dantis.

2. Ištrauk iš elektros lizdo nenaudojamus prietaisus.

3. Šiukšles mesk į joms skirtas talpas.

4. Jei yra galimybė, visuomet rinkis dušą, o ne vonią.

5. Parduotuvėje imdamas plastikinį maišelį, visuomet pagalvok, ar tau jo tikrai reikia.

O gal yra svarbesnių faktų? Padėkite ir man, juk aš nežinau daugybės dalykų ir tai neleidžia man prisidėti prie aplinkosaugos tiek, kiek galėčiau.

Nuostabiausia tai, kad galime tikėtis, jog namo parėjęs, mokykloje „žaliosiomis idėjomis“ užkrėstas, kad ir nesąmoningai aplinkosauga besirūpinintis vaikas sugėdins savo tėvus, o jie nejučia ims ir pastatis dar vieną šiukšlių kibirą, skirtą popieriaus atliekoms, o plastikinius butelius ims mesti į jiems skirtas vietas. Gal ir jie užsuks čiaupą, kai jis varvės be reikalo, o gal net ištrauks iš elektros lizdo nenaudojamus prietaisus ir taip nejučia mes pasieksime tai, iki ko taip ilgai ėjome.

Visa galia mūsų rankose ir norint pakeisti pasaulį nereikia išrasti nieko naujo, o tik išmokti naudotis tuo, ką jau turime. Tiesa glūdi visai čia pat, tereikia ją pamatyti ir, kartais, dar ir kitam parodyti.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: