Pasauli, susivienykim

Milda Atkočaitytė

Įsivaizduok nedidelį, jaukų namelį, kuriame Tu gyveni su savo šeima. Esi patenkintas savo gyvenimu: atrodo, kad viskas puiku, ir Tu dėl nieko nesirūpini. Vieną dieną pastebi, kad Tavo namo sienoje atsirado nedidelis plyšelis, tačiau Tau tai atrodo visiškai nereikšminga ir Tu nebandai jo pašalinti. Plyšelis plečiasi tol, kol galiausiai jis Tau sukelia nerimą, tačiau jau per vėlu – nebegali jo pašalinti. Ir galiausiai ateina tokia diena, kai namas ima ir sugriūva, o Tu suvoki, jog šitokios didelės pasekmės – dėl visiškai menkos priežasties.

O dabar nuvyk šias mintis šalin, nes nei Tau, nei kam kitam niekada negalėtų taip atsitikti – savo namus žmogus visada tinkamai prižiūri, kad jam būtų patogu ir malonu gyventi ten, kur visuomet norisi sugrįžti.

Tačiau kai kas visiškai panašaus dabar vyksta Tavo antruosiuose namuose – Žemėje. Galiu nuraminti: „plyšys“ dar nėra toks didelis, kad jo negalėtume pašalinti. Reikia tik norą suderinti su pastangomis kiekvieno žmogaus.

Dažnai savo kasdienybėje mėgstame kartoti posakį: „Kaip šauksi – taip atsilieps.“ Šie žodžiai galioja ne tik tarp žmonių, bet visur, kur būtina darna ir pusiausvyra. Dėl mūsų naudojamos technikos į orą išmetama daugybė įvairių kenksmingų medžiagų – tad gamta atsiliepia įvairiais smogais ir šiltnamio efektais. Visi suprantame, kad nei vienas iš šių dalykų nėra naudingas – kenksmingos medžiagos nenaudingos gamtai, smogas ir šiltnamio efektas nenaudingas mums. Dažnai mes sakome: nėra kitos išeities. Na, taip: jei esame priklausomi nuo technikos, tuomet, ko gero, išeities nėra. Bet yra ir antra medalio pusė!

Automobiliu žmogus turėtų važinėti žiemos metu, kai spaudžia baisus šaltukas ir nosies tikrai nesinori kišti laukan. O gal jums, kaip verslo žmonėms, būtinas puikus įvaizdis! Dažniausiai galima surasti kitą išeitį: nusileiskite rūsin ir prisiminkie senus, gerus draugus – dviratį ir triratį. Juk šios transporto priemonės labai praktiškos ir naudingos tiek jums, tiek gamtai. Joms nereikalingas joks kuras – jie „varomi“ jūsų pačių kojomis. Tad tikrai nepakenksite aplinkai, be to, tai išeis į naudą jūsų sveikatai, puikiai sportuosite, geriau pažinsite apylinkes, pastebėsite daugybę gražių vietų, kurių galbūt nepastebite važiuodami automobiliais. Tad geriau apie tai pagalvokite ir pabandykite – tikrai nieko neprarasite!

Kita nemažiau aktuali problema yra šiukšlinimas ir neteisingas atliekų šalinimas. Išties Lietuvoje labai aktualios šiukšlinimo problemos. Puikiai prisimenu eilėraštį „Senelės pasaka“, tik eilutę „Balta balta, kur dairais…“ pakeisčiau: „Šiukšlės šiukšlės, kur dairais“. Teko lankytis keliose Europos šalyse, ten pastebėjau, kad ši problema puikiai sprendžiama – kruopščiau tvarkomasi arba tiesiog žmonės supranta švaros svarbą. Sutinku, kad kai kur tikrai trūksta šiukšlių dėžių, bet juk nedidelis popierėlis arba plastikinis butelis nėra švininiai ir nesveria daug kilogramų. Nedideles šiukšles nesunku trumpam „apgyvendinti“ kišenėje – rankos tikrai nenukris, jei nunešite jas iki artimiausios šiukšlių dėžės.

Esu girdėjusi nemažai istorijų, kaip žmonės, remontuodami savo namus, visas statybines ir buitines atliekas pila tiesiog laukuose arba dar blogiau – į upes. „Nespjauk į vandenį, nes gali tekti pačiam iš jo gerti“ – argi ne tiesa? Upės užterštos, ir mes verkšlename, kad nėra kur maudytis vasarą. Bet niekas kitas dėl to nėra kaltas – tik žmonės. Jei jau turime laiko remontuoti namus, tai surasime ir minutėlę, kitą išsikviesti tarnybas, kurios rūpinasi atliekų išvežimu. Taip, tai kainuos pinigus, bet sveikata svarbiau. Tad pamąstykime: kas Mums svarbiau?

Žinau, kad nuo manęs nedaug kas priklauso, tačiau aš vadovaujuosi taisykle: jei nori kažką keisti, reikia pradėti nuo savęs. O jei atsiranda nemažai bendraminčių, tai jie jau gali nuveikti šį tą naudingo. Tad labai tikiuosi rasti bendraminčių.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: