Saulėlydis ant šiukšlių dangoraižio

Dovilė Butėnaitė

Pasaulyje – bent jau ji manė, kad tai yra visas pasaulis – gyveno maža mašinėlė, kuri buvo sukonstruota ir paleista tarp kalnų šiukšlių, kur daugiau nieko nebuvo, net mažos gyvasties. Ji privalėjo sutvarkyti žmogaus išmestas šiukšles ir supresuoti į mažus kvadratukus.

Ji buvo maža, silpna, per ilgą laiką jau surūdijusi mašinėlė, galinti kalbėti, tačiau ji to nedarė, nes ten buvo visiškai viena. Ji neturėjo širdies. Jos viduje buvo tik įvairūs mechanizmai, varžtai. Manysite, kokia ji nuskriausta gyvenimo? O iš tikrųjų ji jautėsi kitaip. Kiekvieną dieną į jos mažą pasaulėlį mašinos atveždavo vis naujų šiukšlių. ,,Kiek visokių gėrybių‘‘ – su džiaugsmu galvodavo ji. Ji džiaugėsi kiekviena diena, nes žinojo, kad ši atneš kažką ypatingo, gal dar nematyto. Visą dieną mašinėlė tvarkydavo, presuodavo, nešiodavo mažus, suspaustus šiukšlių kvadratukus. Ir buvo laiminga. Ji džiaugėsi paprastais dalykais, kuriuos jai atnešdavo. Tikriausiai nei vienas žmogus nesidžiaugtų radęs dar vieną blizgančią veidrodėlio šukę ar puodelį. Mašinėlė vis nesuprasdavo, kaip galima tai išmesti, nors kartais mąstė savanaudiškai ir džiaugėsi, kad taip yra. Ir kuo toliau, tuo daugiau, mašinėlė sulaukdavo šiukšlių, vis daugiau jai ypatingų daiktų, nors po sunkaus dienos darbo ir jautėsi labai pavargusi. Šiukšlių prisikaupė tiek, jog vieną rytą ji sulaukė ne tik kalno šiukšlių, bet ir dar vienos mašinėlės, naujos, blizgančios, visai kitokios nei ji – šiuolaikiškos. Vos ją pamačiusi mašinėlė iškart įsimylėjo. Taip, ji įsimylėjo! Ir juk niekada nebuvo pagalvojusi, kad jos gyvenimas yra blogas, ypač dabar, kai net geležinis daiktas įsimylėjo. Ji buvo laiminga, nes mokėjo džiaugtis mažais dalykais. Kol sustojo…

O žmogus? Žmogus galbūt ir žino sąvoką, kas yra aplinkosauga, ekologija. Bet tai tik sąvoka, parašyta juodai ant balto, o ne darbai. Žmogus net nesupranta, kiek jis išmeta šiukšlių per savo gyvenimą, kiek sunaikina pasaulio išteklių kvailiems poreikiams patenkinti, išmeta daiktus net į gatvę, negalvodamas, kad tas daiktas yra kažkam reikalingas ir jį galės prikelti naujam gyvenimui. Galbūt ir tarp mūsų yra mažų mašinėlių, kurios džiaugsis gavę seną vazelę, papuošalų dėžutę, galbūt mažas berniukas džiaugsis gavęs seną spintą, nes iš jos galės pasiėmęs tėčio įrankių dėžutę sukalti suoliuką, ir jis bus laimingas, kaip ir buvo laiminga mažoji šiukšlių mašinėlė. Mes, priešingai nei mašinėlė, nemokame džiaugtis mažais dalykais, o atsibodusius daiktus net nepagalvodami išmetame, esam akli. Žmogus žudo pats save, aplink save esantį pasaulį, kuriame pats gyvena. Nors ir žino, kad tai nėra gerai, vis tiek nesiims iniciatyvos, bijodamas būti kitokiu nei visi ir keisti padėties visų pirmiausia nuo savęs. Smerks kitus, bet pats paslapčiomis, negalvodamas iš rankų išmes šiukšlę.

Kiekvienas namie turime mažą dėžutę, raudoną, mėlyną, baltą ar juodą, įvairiausių formų ar dydžio, ir vis krauname į ją tai, kas mums atrodo nebereikalinga. O kodėl negalime turėti net kelias šias dėžutes ir rūšiuoti šiukšles? Juk tai labai paprasta ir jei taip darytumėm…

…Ji buvo laiminga, nes mokėjo džiaugtis mažais dalykais. Kiekvieną rytą ji galėjo pasikalbėti su savo įmantriąja drauge, kol laukė naujų šiukšlių antplūdžio. Pastaruoju metu jis pasidarė mažesnis ir ne toks varginantis, nes šiukšlės buvo tinkamai surūšiuotos ir to nebereikėjo atlikti mažosioms mašinėlėms. Tačiau jos vis tiek negalėjo atsispirti įpročiui ieškoti mažų stebuklėlių. Mašinėlė negalėjo nesitverti džiaugsmu, savo sėkme, savo nuostabiu gyvenimu! Kiekvieną vakarą jai likdavo laiko užkopti su savo drauge ant šiukšlių kvadratėlių dangoraižių ir iš ten stebėti saulėlydžius, kuriuos ji taip dievino, ir kalbėti, kalbėti daug ir apie viską.

Ir tik nuo Tavęs, taip ir nuo Tavęs priklausys, kaip baigsis ši istorija. Tad ką pasirinksi? Saulėlydžius ant daugiabučių stogų ar šiukšlių dangoraižių? Rinktis Tau.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: