Apie ekologiją rimtai

Rūta Petrauskaitė (koordinavo mokytoja Danutė Gelažienė)

“Ekоlogija – mokslas, tiriantis gyvųjų organizmų santykius su gyvenamąja aplinka, įskaitant tokius fizinius veiksnius (faktorius) kaip klimatas, geografinės sąlygos, gyvosios ir negyvosios gamtos sąveika.” “Ekologija – tai mokslas apie organizmų ryšius ir santykius su juos supančia aplinka” – štai, ką apie ekologiją sužinome iš enciklopedijų, knygų, kitų žinynų, interneto portalų ir rimtų pasaulio mokslininkų kalbų. Kartais ir mums patiems mokykloje tenka tai nagrinėti kaip rūpimą (?) ir aktualų klausimą. Turime informacijos, kurią „nupilame“ nuo iš interneto portalo nukopijuoto rimto lapo su rimtų žmonių paskelbta rimta informacija, ir rimtai perskaitome. Štai, kas daugeliui jaunuolių, iš mano pozicijos žiūrint, yra ekologija, o galbūt daugeliui mokytojų yra stropaus ir rūpestingo mokinio pavyzdys. Tai viskas?

Štai, vakar, saulėtą dieną, kad ir spaudžiant nemenkam šaltukui, nusprendžiau netoliese esančiame miške pakvėpuoti grynu oru, ir žingsniuojant balta miško paklote, už akių užkliuvo ant vieno storoko ąžuolo kamieno „parašytas“ laiškas. Pradėjusi skaityti išskaptuotas raideles supratau, taip, adresuotas man. Ir bet kuriam iš mūsų. Pasistengsiu atkurti autoriaus žodžius: „Rašo jums ne kas kitas, o ežiukas. Norėčiau pasakyti, kad visa žmonija labai pasikeitė… Nei vienam iš jūsų gamta neberūpi, tapote tikrais egoistais, savimylomis. Į mišką užsukate tik medžius iškirsti, ar savo prabangius naujus šautuvėlius išbandyti. Visą mūsų maistą – grybus, uogas – ir tai surenkate. Ar nors kartą apie mus pagalvojote? Kaip miško tankmėje gyventi mums, likusiems be maisto, o dar tokią šaltą žiemą??? Ir savo, ir jūsų gerovei, siūlau susimąstyti… Gamtos ir motinos Žemės kantrybė ne geležinė.“ Ilgai dar stovėjau prieš šį miško gyventojo laišką ant ąžuolo kamieno ir negalėjau tuo patikėti. Mūsų abejingumas gamtai, jos išsaugojimui, natūralumui, augalijai ir gyvūnijai – viskas yra gryna tiesa. Ir kaip juodu ant balto aiškiai matoma. Sakau sau „Ir seniai suprantama“, tačiau, ar tikrai? Ne, pats laikas suprasti. Gerų ir veiklių žmonių rengiamos šiukšlių rinkimo akcijos, ar prevencijos prieš natūralaus kraštovaizdžio naikinimą – visa tai yra šimtą kartų geriau, negu nedaryti nieko. Sakyti, kad nieko neįmanoma padaryti. Deja, kad ir kaip viskas būtų geranoriška, ir gražu ir tikra, tai neišgelbės pasaulio. Kiekvienas turime susirūpinti. Visose situacijose padės patarimas, kiekvienam asmeniškai: „PRADĖK NUO SAVĘS.“ .Tai ne dėl jo. Tai ne dėl Jos, ar Jų. Tai dėl Tavęs. Rūpintis mūsų planeta, tai rūpintis savimi, savo išlikimu, gyvenimu.

Taip lengvai plaukiant mintims atrodo, kad galiu pakeisti visą pasaulį. “Štai aš, parašiau tikrą tiesą, visiškai argumentuotą ir teisingą, pagaliau jie supras!“- tarsi pagaunu galvoje besisukančią mintį. Deja, po to atsiranda netgi kelios, ją sužlugdančios, ir nežinau, ar tai gerai, ar blogai. Juk aš, penkiolikmetė jaunuolė, iš nedidelės Baltijos šalies, tikrai nesugebėsiu pakeisti viso pasaulio gyventojų mąstymo, įpročių, ir tuo labiau, jų nepriversiu keisti gyvenimo būdą. Bet palauk, pesimistiškos mintys per daug įsigalėjo! Juk ne visi pasaulyje tokie blogi, o ir aš pati ne tokia ideali. Tiesiog reikia pradėti nuo savęs. Aš irgi taip padarysiu.

Miškas, pieva, švari upė, pirmoji pražydusi žibuoklė ir paukščio giesmė – štai ekologija. Taip, nerimta, paika, netikslu, ir neatitinka jokio tinklalapio informacijos ar citatos iš rimto mokslininko kalbos. Tai tiesiog tai, kas pirma šauna į galvą pagalvojus apie gamtą, jos išsaugojimą, ir visa, kas gražu ir džiugina, ir ką galime labai greitai ir neapdairiai prarasti. Tai labai tikra.

Gal tai nebus įvertinta tų, daugiau išmanančių ekspertų, bet tai visa, ką galiu nuoširdžiai pasakyti, kreipiantis į žmones, vardan mūsų, Jūsų, ir Žemės.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: