Mintys

Rasa Žeimaitė

Neverkšlensiu ir nesigraudensiu dėl šylančio klimato, dėl to tirpstančių ledynų ar nykstančių atogrąžų miškų. Žiniasklaidoje ir visuomenėje jau ir taip priverkti upeliai ašarų dėl apelsinus auginančios Lietuvos vizijos. Tačiau kiekvienas toks šauklys savyje prisimena tokią trumpą bei labai patogią frazę „Po mūsų nors ir tvanas!“. Ir kuo toliau, tuo dažniau imsim šį posakį vartoti. Ir suprasti. Pažodžiui. Nes tvanas-bus! Jei ir toliau tokiu tempu mes visi „aktyviai“ kovosim su aplinkos teršėjais, ilgai laukti neteks… Štai, pabeldžiau į jūsų protą ir sąžinę. Galbūt susiraukėt. „Kaip tai nekovojam?“ Nuskambės retorinis klausimas ir galvoje iškils plevėsuojanti „Greenpeace“ vėliava. Gerai, kad kas nors ne tik šneka, bet ir dirba. Gerai. Gera. O jei dabar kas nors tavęs paprašytų „atsiplėšti“ nuo kompiuterio ir išėjus į lauką aptvarkyti kiemą ar surūšiuoti šiukšles? „Moralizuoji,“ pasakytumei. Aš atremčiau-„O tu pabandyk, bent pasvarstyk apie tokią situaciją“. Taip taip, aš pati irgi sugalvočiau n priežasčių, kad tik nereikėtų pakilti iš šilto krėslo. O dėl ko? Dėl patogumo. Visa žmonijos technologijų evoliucijos varomoji jėga-tai patogumo siekimas. Šulinius pakeitė kranas ir rankenėlė, arkliukus-automobiliai ir t.t. Bet šiandien šitas siekis pasiekė tokią ribą, kai žmogui išvis nebereikia smarkiau pajudėti. Tuo labiau pasitarnauti „Didesniajam Gėriui“. Daug lengviau numesti šiukšlę čia pat, negu nešti tokį svorį iki balažin kur esančios šiukšlinės. Daug patogiau sėsti į gražų automobilį, negu dviratuku minti iki už 0,5 km esančios darbovietės. „Bet juk turime didesnių rūpesčių negu nepažįstamųjų palikta kiaulidė paežerėj!“ pasakytumei. Sutikčiau. Bet… Jei taip galvotų kiekvienas? „Mokslininkai ir aplinkosaugininkai! Juk toks jų darbas!“ Tavo kontrargumentas svarus. Bet pasaulis juk ne tik jų, bet ir mūsų. Ar patiks mums rudos Kalėdos, ar nesigraušime galvodami, kad kažkada galėjom tai pakeisti. „Aš vienas nieko nepakeisiu, čia reikia talkos! Reikia visų!“ šūktelsi man tiesiai į fizionomiją. O aš prikišiu vieną, jau pradedantį banalėti, posakį-„O pradėti reikia nuo savęs!“ Pasinaudosiu šita pamokslautojos arba „pono Dievo nuo debesėlio“ pozicija ir mesiu akmenį į didesniųjų jėgų daržą. Norint pasidėti pliusiuką prie punkto „Puiki visuotinė aplinkosauga“, reikia išmokyti liaudį tą aplinką saugoti. Skirtingi konteineriai įvairioms atliekoms-gerai. Bet gali būti dar geriau! Tegul miestus užplūsta plakatai, skrajutės, lankstinukai su konkrečiais patarimais kaip elgtis su šiukšlėmis, taupyti energiją bei daug daugiau. Tegul šalia stiklo būna renkama ir plastiko tara. Kad ir už minimalią kainą už kilogramą. Tuojau visos pakrantės ir parkai žibės! Gamtinė revoliucija! Pirmyn!!!

Gerai, nusiraminkime. Grįžkime į rūsčią(?) realybę. Štai mestelsiu jums vieną tokią įdomią mintį. Apie pasaulio pabaigą. Ji turėjo mus nukratyti 2000 metais, kadangi to nebuvo-atsigriebs 2012. Vieni tai vertina skeptiškai, kiti skaičiuoja dieneles iki artėjančio galo. Bet galbūt tą apokalipsinę datą nustatome… mes patys? Galbūt ši supermegaturbobaisi tragedija yra ne kas kitas, o galutinis gamtos ir žmonijos krachas, kai nebesuvaldoma pabaisa, vardu Atšilimas, nusitrauks nuo grandinės ir suės visą pasaulį. O ar kelelis iki to tolimas, tik mums spręsti.

Neverksiu ir nesigraudinsiu dėl šylančio klimato ir juoduojančios gamtos. Tik pasakysiu: „Nevykdykime savaiminio susinaikinimo. Pokyčiai vyksta jau dabar. Reikia imtis veiksmų ir darbų. Ryžtingai.“

O ką tu man atsakysi?

Reklama

3 responses to this post.

  1. Reikia imtis, – kaip tave rast?

    Atsakyti

  2. Posted by Rasa on vasario 22, 2010 at 17:28

    Žemaičių respublikoj, Plungėj randuosi 🙂

    Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: