Man ateitis – jūsų rankose

Raminta Balsytė

Aš-Žemė, žalioji Jūsų planeta. Šiuo metu mano padėtis stipriai blogėja. Kodėl? Vargu, ar daugelis rastų atsakymą į šį klausimą, kažin ar išvis yra apie tai susimąstę. Manau, yra žmonių per daug nesigilinančių ir nesukančių sau galvos kas? kaip? ir kodėl? Jie gyvena šia diena, šia minute ir negalvoja apie savo, apie mano ateitį. Norėčiau, kad tokie žmonės pagaliau susimąstytų, nebūtų abejingi, nežvelgtų į viską pro rožinius akinius, bandytų suprasti ir išspręsti šių dienų didžiąsias problemas.

Visi žinote ar bent kiek esate girdėję apie vykstančius pokyčius manyje. Ar bent nutuokiate dėl ko tai vyksta? Kas pagrindinis šių veiksnių sukėlėjas? Be jokios abejonės,- žmogus. Dažnai girdžiu, kad žmogus-didžiausias gamtos priešas. Visiškai sutinku su tokia nuomone. Juk žmogus daugiau griauna negu kuria. Esu graži, bet privisusi parazitų. Tie parazitai-tai žmonės, viską griaunantys savo kelyje.

Viena pagrindinių problemų yra tarša. Žmonija egzistuoja aplinkoje, su kuria tiesiogiai ir netiesiogiai santykiauja. Kadangi sparčiai plinta žmogaus ūkinė veikla yra nepaprastai nuodijama gamta, sparčiai didėja aplinkos užterštumo mastai, dėl to sutriko ekologinės sistemos pusiausvyra. Anksčiau poveikis būdavo pastebimas mažiau ir buvo ne toks ryškus kaip šiomis dienomis, kai intensyvėja tiek žemės ūkis, tiek pramonė, stiprėja mokslo ir technikos pažanga ir vis labiau išryškėja prieštaravimas tarp žmonių veiklos ir gamtos. Žinoma, gerai, jog auga ekonomika, kuri užtikrina turtingesnio gyvenimo perspektyvą, tačiau visa tai turi savo kainą. Tą kainą sudaro gamtiniai ištekliai, kurie sunaudojami gamyboje, ir atliekos, liekančios po gamybos. Taigi didžiausią nerimą kelia senkantys gamtiniai ištekliai ir didėjantis aplinkos užterštumas, besikaupiantys teršalai ir atliekos. Tai vienos iš svarbiausių aplinkosaugos problemų.

Sąvartynuose vis daugėja atliekų, iš jų į atmosferą išsiskiria toksiškos ir sprogios dujos, į dirvožemį ir gruntinius vandenis patenka sunkiųjų metalų junginiai ir kiti toksinai. Dėl tokių priežasčių, mano manymu, pasidarys visiškai nesvarbu, ar jūs, žmonės, valgysite daržoves, vaisius, užaugintus savo darže, ar pirksite iš paduotuvės. Į jūsų organizmą vis tiek pateks nepageidaujamos medžiagos, kurios palaipsniui pasidarys žalingos jūsų sveikatai. Dėl tokio spartaus atliekų augimo, jas būtina rūšiuoti, tereikia tik įvairias atliekas išskirstyti į tinkamus konteinerius. Rūšiuodami atliekas, išsaugosite sveiką aplinką, sutaupysite gamtos išteklių, sumažinsite atliekų tvarkymo išlaidas.

Atmosferos tarša aplinką veikia labai įvairiai. Neigiamai veikia žmonių sveikatą, pažeidžia augalus, divožemį, teršia vandenis. Svarbiausia, jog tarša labai stipriai atsiliepia žmogui: gali sukelti vėžį, išsigimimus, kvėpavimo, akių ligas. Mieste beveik kas antras žmogus važinėja savo nuosavu automobiliu. O didžiąją dalį į orą išmetamų teršalų sudaro automobilių išmetamosios dujos. Miestuose pilna įvairių gamyklų, pramonės įmonių, kurios taip pat teršia orą. Užterštu oru kvėpuojančių žmonių amžius sutrumpėja 5-10 metų. Todėl akivaizdu, jei žmonės gyventų neužterštoje aplinkoje, daug rečiau sirgtu, ir jų sveikata būtų žymiai geresnė.

Globalinis atšilimas-turbūt šių dienų baubas. Kiekvienas esate kažką kažkur apie jį girdėję. Tai ne itin mielas reiškinys, susijęs su ledynų tirpimu, temperatūros kilimu. Galbūt daugeliui tai visai ne baubas. Kas čia tokio, jei ištirps vienas kitas ledynas? Na ir kas? Pas mus juk jų nėra. Pietuose prasidės sausros? Jums, gyvenantiems Lietuvoje, tai irgi nėra labai aktualu ir skamba visai ne grėsmingai. Tačiau ne viskas taip paprasta. Klimatas tikrai šiltėja ir vidutinė planetos temperatūra, kaip ir vandenynų lygis, kyla. Kas laukia manęs, jei temperatūra nepaliaujamai kils? Ledynai tirps ir miestus užlies vanduo. Po vandeniu atsidurs ištisos valstybės. Globalinis atšilimas gali taip stipriai pakeisti mano klimatą, kad aš tapsiu kur kas karštesnė ir mažiau tinkama gyvybei. Dėl atšylančio klimato žus daug augalų ir gyvūnų rūšių. Tai tokios prognozės šiandien ir tik jūs galite pakeisti šias prognozes ir viską pakreipti gerąja linkme, jeigu tik būsite dėmesingi ir supratingai vertinsite gresiančias nelaimes.

Įdomiausia man buvo prieš kelias dienas išgirsti vieno mažo berniuko nuomonę apie susiklosčiusią situaciją. Jis pasakojo: „Mes turime mylėti ir saugoti gamtą, nešiukšlinti, rūšiuoti atliekas, dažniau vaikščioti pėsčiomis, kad į aplinką nepatektų tiek daug teršalų, kad galėtume kvėpuoti tyru oru, saugoti, o ne žudyti nykstančias gyvūnų rūšis, nenorėčiau, kad dėl kitų žmonių veiksnių mano sveikatai kiltų pavojus.“ Jis kalbėjo su tokiu užsidegimu, kad ėmiau jam pavydėti tokio didelio optimizmo. Pritariu mažam berniukui, visiems reiktų pamąstyti apie tai, kas vyksta ir sukurti planą. Kokį? Ogi tokį, kuris padėtų išsaugoti mane. O kaip tai padaryti? Žmogus turi pirmiausia pats individualiai rūpintis aplinkos apsauga ir jos gerove ir to paties tikėtis iš kitų žmonių. Jei jūs to nepadarysite, tikiu, kad tai padarys auganti nauja gerų, dorų žmonių karta, pradedant mažuoju berniuku. Tik taip aš-Žemė busiu švari, saugi ir graži, mano ateitis – jūsų rankose! Argi taip sunku būti žaliems?

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: