Kad galėtum parodyti savo vaikams ir anūkams, kaip nuostabiai atrodo baltosios lelijos rausvame saulėlydžio fone

Sandra Karlo (koordinavo mokytoja Giedrė Mičiūnienė)

Aš esu Sandra Karlo. Man 15 metų. Mokausi Turmanto pagrindinėje mokykloje.

Aš sukūriau taisykles – jei jų laikytųsi visi Lietuvos gyventojai, manau, kad Lietuva tikrai taptų daug gražesnė ir švaresnė – baltuojančių plastikinių butelių plotus miškuose ar pavasarį nujuodusias pievas pakeistų gaivi žaluma. MES TURIME STENGTIS, KAD galėtume parodyti savo vaikams ir anūkams, kaip nuostabiai atrodo baltosios lelijos rausvame saulėlydžio fone.

1. Nunešk popierius į popieriui skirtus konteinerius. Taip bus išsaugota medžių – mažiau nukentės gamta. Jei gyveni kaime – gali sukūrenti popierių – sutaupysi ne vieną medį.

2. Išmesk naudotus elementus į specialią tarą, kurią rasi beveik visuose prekybos centruose. Taip apsaugosi gamtą nuo chemikalų poveikio.

3. Neišmesk savo šiukšlių bet kur – net važiuodamas pailsėti, pasirūpink maišais šiukšlėms. Neleisk, kad atliekos terštų gamtą. Palik savo poilsio vietą tvarkingą.

4. Panaudok maišelius, kuriuos perki prekybos centruose, bent keletą kartų. Sutaupysi ne tik pinigų, bet ir gamtos išteklių.

5. Pasistenk kasdienėje buityje, net plaudamas rankas, sunaudoti kuo mažiau vandens. O nuplovus mėsą ar vaisius – tuo vandeniu gali palaistyti gėles. Bus dviguba nauda.

6. Nedegink pernykštės –žolės – su ja kartu sudegs smulkioji augmenija ir gyvūnija. O juoduojantys plotai niekada neatrodys patraukliai.

7. Rink rankomis uogas miške – nenaudok jokių „šukų“. Pažeidus augalą kitais metais ten derlius tikrai bus mažesnis.

8. Nežvejok žuvų jų neršto metu. Visi turi teisę į gyvybę. Milijonai mažyčių žuvyčių irgi nori gyventi.

9. Negaudyk žuvų tinklais ar elektra. Tai neleistini būdai. Žus ir mailius – jis nebus naudingas niekam, net tau pačiam.

10. Neardyk skruzdėlynų. Tai skruzdėlių namai – daugybė mažų skruzdėlyčių jausis nesaugiai. Ar įsivaizduoji, kaip sunku benamiui?

11. Neskink augalų, kurie įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą. Saugok juos, kad neišnyktų. Argi nenorėsi parodyti savo vaikams, kaip nuostabiai atrodo baltosios lelijos rausvame saulėlydžio fone?

12. Neardyk samanų – suardysi miško paklotą. Juk žmogus – tai ne šernas, kad viską knistų.

13. Nerauk grybų – suardysi grybieną, geriau nupjauk juos. Šitoje vietoje būtinai kitą kartą rasi grybą.

14. Neardyk lizdų. Ne tik todėl, kas strazdanotas liksi. Pajutus, kad buvo prisiliesta prie lizdo, paukštė gali „pamiršti“ lizdą. Jie neišgyvens – juk visiems reikia Mamos.

15. Nemaitink paukščių (ypač gulbių) rudenį – jie gali nebeišskristi į šiltus kraštus, o žiemą rasti maisto jos nesugebės.

16. Neišmesk senų vaistų bet kur – juk tai cheminiai preparatai – grąžink juos į vaistinę. Tik ten vaistai bus sunaikinti saugiai.

17. Nekaisk pilno virdulio, jei gersi tik vieną puodelį arbatos. Sutaupyk ne tik elektros energiją, bet ir pinigų.

18. Nepamiršk, kad miškas – tai ne vieta šiukšlėms. Nevežk ten JOKIŲ atliekų. Buteliai, plastmasinė tara dūlėja dešimtmečius – be to, laukinis žvėris, įkišęs galvą į tokią tarą, gali uždusti, apsinuodyti.

19. Nenaudok trąšų. Tai irgi teršia gamtą.

20. Pranešk Gamtos inspekcijai, jei matai pažeidėjus.

21. Pasipuošk Kalėdų šventėms dirbtinę eglutę ar eglės šaką – taip miške liks ošti ne viena žaliaskarė.

22. Nelaužyk pavasarį, kai sprogsta pumpurai,- medžių, šakų – juk net medžius galima pjauti tik vėlų rudenį ar žiemą.

23. Sutaisyk gandrams lizdą ar padaryk naują (nepamirškime, kad gandras – ne tik Lietuvos nacionalinis paukštis, kuris ne tik atneša į namus laimę, bet ir vaikų ).

24. Kelk inkilus. Tegu paukšteliai linksmins tave – nesvarbu, kur tu gyventum – kaime ar mieste.

25. Pasodink medelį. Geriausia, kiekvieną pavasarį su visa šeima – bent po vieną. Jei vidutiniškai žmogus išgyvena 70 metų, tai kiekvienam mūsų šlamėtų tiek medžių).

26. Nunešk žiemą į mišką maisto žvėreliams. Net Jūsų išmetamos bulvių lupenos šernams bus tinkamas maistas. Paberk paukšteliams trupinių, kruopų, pakabink lašinukų. Lesyklėlės gamybai gali panaudoti plastikinį didelės talpos butelį.

27. Iškirsk eketes žuvims – žiemą joms labai trūksta oro.

28. Sutvarkyk (paragink ir draugą tai padaryti) ežero pakrantę – tau pačiam bus maloniau maudytis: žolėse nesipainios kojos.

29. Suteik daiktui naują gyvenimą – galima persiūti drabužį, perdažyti baldą, pasigaminti įvairių papuošalų iš nebenaudojamų daiktų. Pagalvok ir nudžiugink save ar artimą.

30. Važinėk dviračiu, vaikščiok pėsčiomis: judėjimas gerins tavo savijautą, o automobilio išmetamosios dujos neterš aplinkos.

Žinau, kad pradėti tai reikia nuo savęs. Aš jau laikausi jų. Kviečiu tai daryti ir kitus.

Reklama

One response to this post.

  1. Posted by ARVYDAS on vasario 21, 2010 at 19:17

    puikus rašinėlis. šaunios taisyklės

    Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: