Žaliasis kodas

Rūta Bitinaitė

Ne visi žino, kas tai yra ekologija. Na, gal ir kiekvienas yra girdėjęs, bet retas, kuris rūšiuoja šiukšles, automobilius keičia dviračiais ir daro kitus aplinkosaugos darbus. Kodėl žmonės nemano, kad reikia ne tik kalbėti, kad mums yra svarbi gamta, bet ir daryti nors ir menkus, bet gamtai padedančius dalykus? Kokia padėtis kitose valstybėse? Nejaugi tik Lietuvoje dauguma žmonių moka tik plakti liežuviais, bet nesistengia saugoti aplinkos? Kokia Lietuvos gamta buvo anksčiau?

Gamta teršiama įvairias būdais, pavyzdžiui: šiukšlės nerūšiuojamos, automobiliai teršia aplinką, pro fabrikų kaminus rūksta daug kenksmingų dūmų ir t.t. Manau, kad tokiu metų sezonu, kaip žiemą, būna daug sunkiau prisiversti į darbą eiti pėsčiomis, o daug lengviau įsėsti į automobilį ar autobusą. Bet nors ir menkas žingsnis švaresnės gamtos link yra labai svarbus. Deja, ne visus žmones galima priversti šiukšles mesti į tam skirtą konteinerį. Eini gatve šiokiadieniais, maždaug 11h, ir Kaune tikrai gali pamatyti maisto parduotuves prasiaubusius mokinius, kurie taip skuba greičiau nusipirkti maisto ir užkąsti, kad net pamiršta, jog šiukšlių vieta šiukšliadėžėse. Nors ir aš pati skubu į mokyklą, bet kartais taip norisi paklausti prišiukšlinusių mokinių, kodėl jie negali stabtelėti minutėlei ir nemėtyti tų maišelių, tų visų pakelių, pakuočių, popieriukų… Mokyklose skelbiamos akcijos, pavyzdžiui, rinkti šiukšles. Bet ne kiekvienas sąžiningai renka jas. Taip pat seniau sodinome medelius, bet jie net negalėjo ramiai augti, nes šiuolaikiniai jaunuoliai juos nuniokojo. Kai kartais akimirką sustoji ir pamąstai, kaipgi pakeisti žmonių įpročius, kurie kenkia aplinkai? „Bet ką gi mažas žmogelis gali pakeisti?“,- taip mąsto kai kurie žmonės. O aš manau, kad daug ką galima pakeisti net ir įdedant mažai pastangų. Tereikia norėti, kad aplinka, kurioje gyvename būtų gražesnė.

Parašiau savo nuomonę apie Lietuvos žmones ir aplinkosaugą, bet ar ir kitose valstybėse žmonės nelabai saugo gamtą? Atlikau trumpą apklausą. Tiesiog paprašiau užsienyje gyvenančių žmonių parašyti apie aplinkosaugą savo šalyje ir ką apie tai mano jie. Mano susirašinėjimo draugai noriai sutiko išreikšti savo nuomonę šia tema. Štai viena vokietė vardu Lea (14m.) pasakė, kad saugoti gamtą labai svarbu. Ji trumpas distancijas važiuoja dviračiu ir labai laukia šiltesnių orų, kad galėtų kasdien į mokyklą keliauti dviračiu. Sebin (14m.) iš Pietų Korėjos rašė, kad jos šalyje ekologija gan smarkia plėtojasi, bet neslepia, kad nemažai žmonių vis dar šiukšlina, teršia aplinką. Mano susirašinėjimo draugė Nieves (13m.) iš Ispanijos, pasakė, kad jie rūšiuoja beveik visas šiukšles. Mergaitė parašė, kad tai yra bent maža pagalba Žemei, bet jei kiekvienas padarytume bent tiek nedaug, viskas būtų daug gražiau. Nieves rašė, kad šiukšlių rūšiavimas jai ir jos šeimai yra įprastas ir ji negalėtų elgtis kitaip. Kita mergina, vardu Raluca (16m.) iš Rumunijos mano, kad žmonės žino per mažai informacijos apie aplinkosaugą. Ji darė kelis projektus apie mūsų planetą ir sužinojo daug daugiau apie oro taršą. Kai Raluca bus vyresnė, ji norėtų padaryti kažką svarbaus gamtai. Paauglė minėjo, kad jos šalyje gamta yra gan smarkiai teršiama, nes yra tokių žmonių, kurie nenori keisti savo blogų įpročių, tokių kaip šiukšlinimas bet kur, vandenų teršimas. Tai štai kokia kitų užsienio šalių gyventojų nuomonė. Aš negalėčiau lyginti Lietuvos su kita valstybe, nes šios merginos išreiškė savo nuomones apie gamtą. Man patiko daryti tokią trumpą apklausą, nes pati sužinojau daug naujo apie kitas valstybes.

Kartais atrodo, kad kai kurie Lietuvos žmonės yra abejingi ne tik gamtai, bet ir gamtoje augantiems gyvūnams. Labai liūdna, kad Lietuvoje yra tokių „maniakų“, kurie žiauriai elgiasi su gyvūnais. Gyvūnai kankinami, sušaudomi, o žmonės, kurie taip elgiasi, drįsta filmuoti ir įdėti filmuotą medžiagą į internetą. Atsimenu, kaip aš pasibaisėjau, kai išgirdau per žinių laidą, kad vargšus gyvūnus kankina. Aš manau, kad tokie žmonės negali mylėti ir gamtos. Nebūtinai žmogus turi būti išprusęs, protingas ar išoriškai gražus, kad sugebėtų saugoti aplinką. Asmuo, kurį gerai išauklėjo tėvai, turėtų suprasti, kaip elgtis su gamta, gyvūnais, žmogumi. Mama ir tėtis man sakydavo, kad negalima mesti šiukšlių bet kur, nes tam yra pastatyti konteineriai. Mokytojai pasakodavo, kad medelis auga ne tam, kad jį sulaužytume ar nukirstume, o tam, kad juo grožėtumėmės. Draugai plepėdavo apie savo įspūdžius kaime, kur atsiribodavo nuo televizoriaus, nuo kompiuterio, o laiką leisdavo ilsėdamiesi prie ežero ir klausydamiesi medžių ošimo, paukščių čiulbesio. Smagu klausytis tokių pasakojimų, nes tada gali suprasti, kokios gražios gamtos apsupti mes esame. Didmiestis ne visada parodo gamtos grožį, nes čia yra daugybė pastatų ir išvystytas milžiniškas transporto tinklas. Bet iš tiesų nuvykus į užmiestį galima atsipalaiduoti ir mėgautis aplinka.

Paskaičius eilėraščius ar pasakojimus apie senovės Lietuvos gamtą atrodo, kad ji buvo įspūdinga. Jono Aisčio eilėraštis „Peizažas“ man atrodo nuostabus. Jame atskleidžiamas Lietuvos grožis, nors ir paminimas vargas. Taip pat Vinco Krėvės apsakyme „Skerdžius“ pasakomi tokie gražūs gamtos akcentai. Maironio eilėraščiai apie Lietuvą, gamtos grožį skamba nuostabiai. Gal tikrai gamta senovėje buvo gražesnė, bet ją pakeisti ir išsaugoti žmogus gali bet kada.

Šiuo savo rašiniu apie gamtą, norėjau pasakyti, kad lietuvaičiai yra geri žmonės ir gali gražinti savo gamtą ir aplinką. Žmogus mokosi kiekvieną akimirką ir nuspręsti bent mažu pažadu, kad daugiau niekada nemes šiukšlių bet kur, ar kad naudos elektrą taupančias lemputes, niekada nėra blogai.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: