Jiems nebėra kur trauktis

Ieva Jonušytė

Tai vyks Vrangelyje, Arkties vandenyno saloje tarp Rytų Sibiro ir Čiukčių jūrų. Ypatinga vietovė, kurioje kadaise buvo gausu baltųjų lokių, ruonių, lemingų, vasarą − jūrinių paukščių , atrodys apgailėtinai. Ant ledokšnio pakraščio sėdės ir paskutines savo gyvenimo valandas skaičiuos du jauni broliai baltieji lokiai. Apsidairę aplinkui, jie išvys plaukiojančius plastikinius maišelius, laidus, skęstančią bateriją…

Kai drumzlinas, negyvas, blizgantis naftos dėmėmis vanduo apsems jų galūnes, baltieji lokiai paskutinį kartą pažvelgs į visagalį dangų, bet  ten išvys tik anglies dioksido dūmuose žibantį lėktuvą…

Jiems nebėra kur trauktis!

Baltieji lokiai medžioja ir gyvena ant ledo, kuris dėl globalinio atšilimo katastrofiškais tempais nyksta. Tai akivaizdus įrodymas skeptikams, kad globalinis atšilimas – ne kažkieno sukurtas mitas, o reali grėsmė. Anksčiau gamta baugino nepajėgiantį jos suprasti  žmogų, o dabar homo sapiens baugina gamtą. Varžybos „ Kas ką labiau išgąsdins“ galėtų būti visai linksmos, jei ne supratimas, kad žmogus taip pat yra gamtos dalis, savo fiziologija mažai kuo tesiskiriantis nuo gyvūnų.

Žemės planeta šiuo metu patiria visuotinį klimato atšilimą, kurį, kaip teigia didžioji dauguma mokslininkų, sukelia dėl žmonių veiklos į atmosferą išmetamos, šiltnamio efektą sukeliančios dujos.

Tai ką tuomet reiktų daryti?

Išeitis labai paprasta – sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų, patenkančių į aplinką, kiekį. Bėda ta, kad mūsų visuomenės gyvenimas paremtas energija, kurią išgaunant išsiskiria anglies dvideginis – nafta, dujos, anglis, o tos energijos nėra lengva greitai atsisakyti. Reiktų pereiti prie atsinaujinančių šaltinių – vėjo, saulės ir vandens energijos, pakeisti savo kasdienius įpročius taip, kad naudotume mažiau energijos, reikia geriau apšiltinti būstus, naudoti kitas energiją taupančias priemones. . Turėtume stengtis pirkti vietoje pagamintą produkciją, o ne atskraidintą iš kito pasaulio krašto. Daugiau važinėti dviračiu- tai juokingai atrodo tik mums, o danams, olandams – visai ne. Taip pat manau, kad būtų galima rasti ir kitų būdų, pavyzdžiui,. vietoj anglies stengtis deginti medienos atliekas (jokiu būdu nenoriu pasakyti, kad medieną). Vairuoti hibridinius automobilius… „ Tai brangu,“- rėkia valdžia. „Tai brangu,“ –antrina  žmogus , nematęs baltųjų lokių žvilgsnio. Patogu teisintis : „Aš vienas nieko nepakeisiu “. Bet viskas ir prasideda nuo vieno žmogaus.

Mus supa tokia nuostabi gamta, bet tas grožis yra labai trapus ir priklauso tik nuo mūsų požiūrio, elgesio kultūros. Jeigu žmonija ir toliau nesiims priemonių mažinti globalinį atšilimą, tai būsime  priversti slėptis nuo saulės ultravioletinės spinduliuotės po specialiais gaubtuvais. Jei atmosferoje iki 2040-2050 metų didės šiltnamio efektą sukeliančių medžiagų – anglies dioksido, freonų, metanų – koncentracija, tai pradės intensyviai tirpti ties Žemės poliais esantys ledynai, pasaulinio vandenyno lygis pakils 3-4 metrais, po vandeniu atsidurs tokie miestai kaip Hamburgas, Londonas, Kairas, Kopenhaga, Roma, valstybės – Danija, Belgija, Olandija, Bangladešas, bus prarasta daug dirbamų žemių, ganyklų, Alpių papėdėje augs palmės, kiparisai, prie Viduržemio jūros bus pražūtinga sausra … Lietuvoje galima bus auginti apelsinmedžius, persikus, soją. Galbūt tas išniekintos gamtos dovanas galės  ragauti žmonės, bet  ar jus skonį, kvapą, ar patirs malonumą?

O jeigu nutiks taip, kad mūsų planeta taps gamtos mutantų namais, jei nebedžiugins savo kvapais, nuostabia grožio harmonija, ar turėsime kur trauktis?

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: