Žaliasis kodas ir mes

Miglė Sirgeidaitė

Žemė – tai pasakiško grožio stebuklas, kurio  nesukūrė žmogus. Gamta –  pagrindinė žemės puošmena: skaisčiai mėlyni vandenynai, augmenija, įspūdingas reljefas, ryškiaspalviai paukščiai, margieji zebrai, tigrai ar masyvieji lokiai žadina teigiamas emocijas ir žmonės noriai prisideda prie gamtos išsaugojimo. Tačiau ne visi sugeba ar tiesiog nenori  pamatyti per amžius susikūrusios gamtos grožį. Tokie žmonės ne tik  nepuoselėja, bet netgi naikina žaliąją gamtą. Galbūt jie nežino, kodėl  reikia saugoti gamtą.

Visų pirma gamta padeda palaikyti gyvų organizmų gyvybę. Juk ir žmonių gyvybinėms funkcijoms atlikti reikalingas deguonis, kuris gaunamas, būtent, iš žaliosios augmenijos, kuri vykdo fotosintezę. Turbūt žmonės nepagalvoja, kad mažina savo pačių gyvybingumą, tuo metu, kai kerta miškus. Taip mano ir L.Donskis, kuris teigia, kad žmonės elgiasi it plėšrūnai, kuriems svarbiausia – norų patenkinimas. Iš tikrųjų, žmonės netvarko bei nepuoselėja gamtos dėl to, kad iš to negauna jokios materialinės naudos. Tačiau, pabandykime įsivaizduoti, kad visi žmonės vadovaujasi tokia nuostata. Tada gamta pavirstų betoninėmis aikštelėmis,  ore tvyrotų teršalų migla, pablogėtų žmonių sveikata. Taigi žmonės priklausomi nuo gamtos, augalų išskiriančio deguonies, todėl, norint išsaugoti nekenksmingą aplinką, reikia prisidėti prie gamtos išsaugojimo.

Be to, gamta suteikia buveines įvairiems organizmams. Pastarųjų funkcijos bei gyvenamoji vieta yra glaudžiai susijusios. Todėl žmogus, suardęs gyvūno buveinę, turėtų pagalvoti apie pasekmes. Pavyzdžiui, žmogus, išdraskęs skruzdėlyną, ne tik išardo ilgo darbo pareikalavusį skruzdėlyčių statinį, bet ir pakenkia aplinkui augantiems medžiams. Mat skruzdėlės saugo medžius nuo kenkėjų. Todėl šie gali sunykti, o juose gyvenantys organizmai, pavyzdžiui, drevėse gyvenančios voverytės, turi kitur ieškoti buveinės. Jeigu aplinkos sąlygos nepalankios, voverės gali nerasti kitos gyvenamosios vietos, taip nyksta rūšys. Nukenčia ne tik gyvūnai, bet ir žmonės, nes mažėja maisto įvairovė. Štai biologas T.Ivanauskas įkūrė žvėrelių fermą, parašė ne mažai knygų, kuriose skatino puoselėti gyvūnus bei gamtą. Skatino žmonių savimonę, taip gelbėjo gyvūniją. Taigi žmonės, ardydami gyvūnų buveinių, ne tik patys nukenčia, bet ir sunaikina gyvūnų rūšis.

Vis dėlto šiomis dienomis daugumai žmonių nerūpi gamtos puoselėjimas, gyvūnų rūšių išsaugojimas. Žmonės be gailesčio pila chemikalus į upelius ar jūras, taip teršdami ne tik vandenį, bet ir žudydami augalus bei gyvūnus. Taip pat šiukšlina, turbūt nepagalvoja, kiek daug metų reikalinga suskaidyti numestam popieriniam popierėliui. Iškyla klausimas, kodėl žmonės nori rūpintis savimi, savo gerove, bet nekreipia dėmesio į aplinkinius? Juk žmogus ir gamta turėtų būti neatsiejami, turėtume klausti kaip J. Marcinkevičius eilėraštyje „Prisipažinimas“: „kas aš be medžio, be žolės, be paukščio?” Kaip gaila, kad taip nėra, tačiau tikėti žmonės turi nenustoti. Be to, ne vien laukti, kol kiti pradės keisti aplinką, bet visų pirma pradėti nuo savęs. Prisijungti prie ekologinių judėjimų, tokių kaip ,,Gaja“ ar ,,Jūrų skautai“ ar paprasčiausiai nepraeiti pro besiplaikstančią šiukšlę, o ją pakelti. Taigi šiuolaikiniai piliečiai atsiriboja nuo gamtos, jos natūralumo, trūksta žmonių, kurie prabustų vieną rytą ir pasakytų: ,, aš čia tam, kad palaikyčiau žmogaus ir gamtos tarpusavio ryšį.“

Apibendrindama galėčiau daryti išvadą – priežasčių, kodėl žmonės turėtų saugoti gamtą, yra labai daug. Nykstančios rūšys, augmenijos plotų mažėjimas – kelia grėsmę ir žmogaus sveikatai. Kaip bebūtų gaila, šiuolaikinis žmogus siekia materialinių  tikslų, tačiau turi būti daromos tam tikros išvados. Gamta negali būti nuniokota dėl žmonių egoizmo.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: