Lėkimas greituoju traukiniu

Marius Jaraminas

Iš graikų kalbos pažodžiui versdami žodį „ekologija“ turėtume namas ir mokslas. Tad iš karto kyla klausimai: ar ekologija – tai mokslas apie namus? Kas tada yra namai? Ar tai vieta, kur mes gyvename? O gal viskas, kas mus supa? Tačiau namais galima vadinti ir tai, kas yra mumyse. Žinoma, ne tiesiogine, o dvasinių vertybių prasme.

Visuomenėje, ypač tarp pasiturinčių žmonių, populiari nuomonė, jog ekologiška viskas, kas nekenkia gamtai arba kas pagaminta be cheminių medžiagų. Jas, pavyzdžiui, maisto produktuose pažymi raidė E. Deja, iš tikrųjų daugeliui žmonių ekologijos tema reiškia ne rūpinimąsi juos supančia gamta, o tik sureikšmintą dėmesį jų visuomeniniam įvaizdžiui ir prestižui. Žinoma, šiandien gyventi ekologiškai nėra taip paprasta. Norint to pasiekti reikia atsisakyti daugybės patogumų, apsieiti be automobilio ir visko, kas kenkia gamtai ir tau pačiam. Vien išorinio gyvenamosios aplinkos išvalymo nepakanka – reikia išvalyti ir savo sielą. Vieniems žmonėms gali padėti religija, kitiems – menas, tretiems – žvejyba ar paprasčiausias pasivaikščiojimas miške. Ne veltui yra posakis: kiek žmonių, tiek ir nuomonių. Vadinasi, kiekvienas turi pasirinkti savo ekologijos kelią.

Tokiu pavyzdžiu kai kam galėčiau būti ir aš. Juk jau ne vienerius metus sportuoju. Į klausimą, kam to man reikia, atsakyčiau labai paprastai: kasdienės bėgimo, slidinėjimo, irklavimo ar važiavimo dviračiu treniruotės ugdo ne tik mano valią, bet ir meilę gamtai. Atsimenu, kaip prieš penkerius metus, pavasarį, bundant gamtai, tėtis mane pasiėmė į pirmąją rimtą irklavimo treniruotę. Nors iš pradžių buvo šiek tiek baisu plaukti gana didele, kaip man atrodė, Neries upe, viską kompensavo patirti įspūdžiai. Ypač buvau pakerėtas gamtos grožio. Tačiau vos baidare įplaukėme į Vilniaus miesto teritoriją, pajutome nemalonius kvapus, o pakrantėse pamatėme krūvas šiukšlių. Tą akimirką supratau, ką mes patys darome savo unikaliai gamtai, – taip naikinama ji gali visiškai prarasti savo grožį. Žinoma, man pačiam niekada nekiltų ranka šiukšlinti jau vien todėl, kad ant žemės numestas koks nors plastikinis maišelis ten dar gali gulėti milijoną metų. O man jį nunešti į šiukšlių dėžę truktų daugiausiai penkiolika minučių…

Be abejonės, dar viena aplinkosaugos problema yra ta, kad politikams ir žmonėms, turintiems realių galimybių pradėti spręsti ekologijos problemas globaliu mastu, atsiranda daugybė svarbesnių tikslų. Pavyzdžiui, valstybių, kurioms jie atstovauja, interesai. Šiuo atveju verta prisiminti kad ir  Europos Sąjungos narių nesutarimus dėl klimato kaitos mažinimo normatyvų, kai vienos valstybės pasisakė už mažesnes taršos mažinimo normas (vadinasi, jos norėjo sau sumažinti atsakomybę), kitos, priešingai, reikalavo tas normas sugriežtinti. Taigi matome, kad ne tik valstybės, bet ir žmonės nori, kad kas  kitas viską sutvarkytų už juos. O iš tikrųjų  kiekvienas privalėtų suprasti, kad tikrai negalima mėtyti šiukšlių ar teršti upių, nes iš ateities kartų bus atimta galimybė matyti tai, ką dar mato dabartinis žmogus. Tad vargu ar būsime tada minimi geru žodžiu…

Antuanas de Sent-Egziuperi knygoje „Mažasis princas“ yra pasakęs įspūdingus žodžius: „Žmonės neturi laiko ką nors pažinti. Jie lekia sugrūsti į greituosius traukinius, nepatenkinti savo vieta gyvenime, bet traukiniuose jie miega arba žiovauja, nes nežino, ko nori.“ Tad aš galėčiau dar pridurti: kol tikrai visi lėksime tuo traukiniu, nesižvalgydami į šalis ir skųsdamiesi esama padėtimi, o  nesistengsime patys artimiausioje aplinkoje ką nors pakeisti, ekologijos ir aplinkosaugos problemos liks aktualios ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: