Ekologija žiurkėnų akimis

-Ekologija,ekologiškas… O kur dar aplinkosauga! Tik ir mirga šiandieninėje spaudoje… O kur dar įvairūs bukletai  apie tai!-pasipiktinęs sušunka žiurkėnas Benas. Vis dažniau šiuos žodžius  girdžiu ir regiu spaudoje ir žiniasklaidoje,tačiau kokia  tų sąvokų ir bukletų prasmė?

-Benai, Benai… Ir ką tu dienų dienas veiki? Nejaugi dar nežinai, kad ekologiški produktai naudingi ne tik žmonėms, ir mums, gyvūnams, tačiau ir antriesiems mūsų ir žmonių namams-gamtai, ir jos gyventojams –mūsų draugams? Ėch,jau įsivaizduoju save su blizgančiu ir gražiu kailiuku. Jei tik gaučiau ekologiško pašaro…O dabar… Tik pažiūrėki į mane! Net į normalų ir sveiką žiurkėną nepanašus. O mūsų šeimininkė… Ji tikriausiai niekuomet negirdėjo apie ekologiją ir ekologiškus produktus.Tik pažvelk į ją- jai tikrai nepakenktų ekologiškas maistas,na, ir truputis mankštos-,šmaikštauja Selmas.-Jei tik galėčiau kalbėti..-susimąsto graužikas. -Jei tik galėčiau kalbėti,būtinai jai ir visiems  kitiems išaiškinčiau, kas yra ekologija,aplinkosauga ir kodėl gamtą reikia saugoti.

-O man? O kada man paaiškinsi, kas gi yra ta ekologija? Tik pliauški ir pliauški liežuviu…-nepatenkintas murma graužikas Benas.

-Na kantrybės,Benai! Pažadu,visa tai, tu dar sužinosi. O dabar nustok murmėt ir įdėmiai paklausyk!Vakarykščiame laikraštyje skaičiau, jog dauguma žmonių ,na ir tu, Benai ne išimtis, visgi nesupranta,kas yra ekologija ir  aplinkosauga, be to, tarp šių skirtingų dalykų deda lygybės ženklą.Ne,ne,ne-supykęs murma Selmas. Štai tokį aiškų ekologijos apibūdinimą radau senoje knygoje, kuris skamba štai taip: „Ekologija tai mokslas, tiriantis gyvųjų organizmų santykius su gyvenamąja aplinka, įskaitant fizinius veiksnius kaip klimatas, geografinės sąlygos, gyvosios ir negyvosios gamtos sąveiką,tuo tarpu kai aplinkosauga yra visai ne mokslas,o aplinkos saugojimas nuo fizinio, cheminio, biologinio ir kitokio neigiamo poveikio ar pasekmių, atsirandančių įgyvendinant planus ir programas, vykdant ūkinę veiklą ar naudojant gamtos išteklius.“ Na ir puiki ta mano atmintis!-pasididžiuodamas kalba graužikas Selmas.-Na, drauguži, ar pagaliau supratai kas toji ekologija ir aplinkosauga?

-Emmm. Taip, taip Selmai.Tęsk toliau,-visai nieko nesupratęs atsako Benas.

-Puiku, Benai. Na,aš manau, jog elkologija ir aplinkosauga tiesiog neatsiejami dalykai,kurių reikia laikytis,norint išsaugoti gamtą. Tai taip neatsiejama kaip aš,Tu,Benai, ir mūsų šeimininkė. Tik pie.pagalvok,ką mes jos darytume? Na ir kas,kad kad ji šiek tiek apvaloka! Ar ne meilė svarbiau?

-Selmai,nenoriu tavęs nutraukti,bet dar ne Švento Valentino diena,kad kalbėtume apie meilę.

– Hm, atsiprašau,-susivokia žiurkėnas.- Gerai. Grįžkime prie gamtos,-ragina save Selmas.-Gamta,gamta,gamta. Aha! Prisiminiau. Visada norėjau paklausti mūsų šeimininkės, ar ji kada rašydama ant popieriaus pagalvojo, kiek žvėrių buveinių buvo sugriauta popieriaus gamybai?  Manau,kad ne..

-Visiškai mane supainiojai, Selmai. Tai tu nori pasakyti, jog popieriaus gamybai reikia daug medienos?-susidomėjęs klausia Benas.

-Būtent, Benai! Tačiau šiandien,kad žvėrių buveinės būtų išsaugotos dirba aplinkosaugos specialistai. Argi nesakiau,jog ekologija ir aplinkosauga yra neatsiejami dalykai? Tikriausiai įgrysiu aptarinėdamas ir taip jau žinomas globalines problemas, kaip šiltnamio efektas,globalinis atšilimas ir ozono irimas,todėl tik trumpai pasakysiu link kur suku,šiomis kalbomis. Mes visi, prisidėdami prie ekologijos ir aplinkosaugos  palaikymo padėsime ne tik gamtos žvėreliams,tačiau ir sau. Išvengsime atšilimų, ozono irimų, na ir svarbiausia pasaulio pabaigos! Nemanyki ,jog gamta,  koks negyvas daiktas. Oi ne! Ji ne tik gyva, bet ir kerštinga, sakyčiau.Tačiau tą kerštingumą prisišaukiame mes patys! Vartojame neekologiškus produktus, vairuojame senas mašinas,kurios į aplinką išskiria labai daug dujų ir taip didiname  šiltnamio efektą,ozono irimą,be kurio nė gyvybė neegzistuotų. Juk viso to galime atsisakyti,ar ne? Jei tik galėtume tai atlikti,manau gamta neatsisuktų prieš mus.Vardan ilgesnio mūsų, žmonių ir jų atžalų gyvenimo, vardan laimingesnio ir šviesesnio laukinių gyvūnų gyvenimo, žmonės gali pakeisti savo įpročius ir ateitį elgdamiesi atsakingiau-prisidėdami prie aplinkosaugos bei ekologijos, – pasakoja  žiurkėnas Selmas, tarsi įsivazduodamas, jog kalba prieš didžiulę ir tikrą auditoriją.

-Selmai,Selmai!Užuodžiu naują ir skanų pašaro kvapą, ar jauti?-nustebęs sušunka Benas.

-Ooo. Tu teisus.Žiūrėk, šeimininkė jau grįžo. Žinai, Benai, nei aplinkosaugos, nei ekologijos srityse tu nesi specialistas ,tačiau vienoje srityje-maisto srityje ,tu esi tiesiog nepralenkiamas!

-Žinau, Selmai.Bėgam. Greičiau! Tikiuosi pagaliau gausime ekologiško pašaro!-nekantraudamas zvimbia Benas.

-Gerai, gerai, tik leisk atsisveikinti su savo puikiaja auditorija.Taigi, susitiksime kitasyk,  kai mano ir Beno kailiai žvilgės, kai mes kartu taikingai eisime su gamta ir  kai pasaulio žmonės suvoks, jog gelbėti reikia ne tik gamtą, bet ir save! Iki pasimatymo!-laimingas, tačiau jau su ilgesiu sušunka Selmas ir staigiai atsisveikinęs puola su Benu  prie šeimininkės.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: