Automobilis – taršos šaltinis

Dažnai nė nesusimąstome, kad, važiuodami automobiliu, teršiame gamtą, o tuo pačiu kenkiame sau ir aplinkiniams.

Žinoma, be automobilio visiškai apseiti neįmanoma. Galima nors gražiomis, šiltomis dienomis automobilį palikti garaže ir į darbą, mokyklą, iškylą vykti pėstute ar dviračiu.

Tai bus gera mankšta, taip pat puikus sportas. Juk kaip malonu lėkti dviračiu nuo kalniuko, kai švelnus vėjelis tau kedena plaukus ir tu jauti gryną orą.

Taip pat daug geriau keliauti viešuoju transportu, nes taip žmonės nuvyksta į tam tikrą vietą mažiau teršdami aplinką. Pagalvokite, jeigu kiekvienas esantis autobuse žmogus į darbą važiuotų nuosavu automobiliu, koks tada užterštumas būtų mūsų planetoje.

Automobilių išmetamosios dujos yra kenksmingos aplinkai, o tuo labiau pačiam žmogui.

Jau dabar mūsų planetos užterštumas yra didelis, tai kas bus po 20, 40 metų? Juk mes skendėsime teršaluose.

Įdomu, kaip bus pakitusi oro temperatūra?

Rugsėjo 22-oji – diena be automobilio. Šią dieną paminėjo ir mūsų mokykla. Rugsėjo 15-22 dienomis pradinukai skaičiavo automobilius mokyklos aikštelėje. Duomenis pritaikėme projektui. Pastebėjome, jog visą savaitę vidutiniškai mokyklos stovėjimo aikštelėje stovėjo 23 automobiliai, o rugsėjo 22-ąją dešimčia automobilių mažiau- tik 13 automobilių. Iš to supratome, kad akcija įvyko gana sklandžiai. Apskaičiavome mokyklos kiemo užterštumą, įrodinėjome, jog aplinkos tarša priklauso nuo automobilio amžiaus, kuro, kelio dangos. Paruoštą projektinį darbą, kartu su savo bendraklase Laura, pristatėme mokykloje vykusioje aplinkosauginio ugdymo dienoje.

Norėdama rasti daugiau informacijos internete varčiau „žaliuosius puslapius“. Sužinojau, kad degant kurui, automobiliai išmeta anglies dioksidą, anglies monoksidą, vandens garus, angliavandenilius. Apie anglies dioksidą kalbėjome kaip apie dujas, sukeliančias šiltnamio efektą.

Taip pat skaičiavome išmetamųjų dujų kiekį, ir sužinojome, jog skaičiuojant vienam keleiviui, naujas automobilis vidutiniškai į aplinką išmeta 160 g/km CO2(anglies dioksido) dujų. Kuo daugiau žmonių vyksta vienu automobiliu, tuo mažesnis į aplinką išmetamo anglies dvideginio kiekis, skaičiuojant vienam asmeniui.

Su kiekvienu automobilio sudegintu litru degalų į aplinką išskiriama daugiau kaip 2,5 kg anglies dioksido.

Taip stengdamiesi ir besiruošdami rugsėjo 22-ąjai visi kartu įgyvendinome savo tikslą ir parodėme mokiniams ir mokytojams automobilį kaip kenkėją.

Siūlėme įvairių problemos sprendimų, variantų. Suvokėme, kad geriau rinktis dviratį, eiti pėstute, ar rinktis ekologišką elektra varomą automobilį, nes tai yra naudingiau mūsų sveikatai ir planetai Žemei. Žinoma, elektra varomas automobilis taip pat iš dalies teršia gamtą, jei mes nerūšiuosime atliekų. Pasekmės tos pačios: išmetama daugiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų, šiltėja klimatas. Teršiamas oras ir vanduo, kyla žemės temperatūra ir vyksta klimato kaita. Dažniau kyla uraganai, nyksta įvairios rūšys.

Vis dėlto geriausias būdas saugoti gamtą –pagal galimybes rinktis sveiką gyvenimo būdą, taupyti elektros energiją ir sodinti medelius. Vienas medis per metus vidutiniškai sugeria maždaug 6 kg CO2(anglies dioksido) tad per 40 metų sugeriamas CO2 siekia 250kg.Taigi sodinkime medžius ir atlyginsime nors dalį padarytos žalos gamtai. Labai gražiai prigijo ir sužaliavo už mokyklos stadiono, prie žaliojo tako mūsų mokyklos mokinių pasodinti medeliai. Turime labai gražių nuotraukų.

Tą dieną buvo pristatyta ir kitokių gamtosauginių projektų, bet didžiausias dėmesys buvo skirtas automobiliams. Mes ruošėme skaidrių demonstraciją ir bandėme įrodyti, kad automobiliai daro nepataisomą žalą gamtai, siūlėme rinktis sveiką gyvenimo būdą.

Taip pat buvo vykdoma akcija „Mieste be automobilio“ kurioje dalyvavo ir mūsų mokyklos mokiniai su dviračiais.

Su gamta turime elgtis atsakingai, nes mes-žmonės- esame gamtos dalis. Niokojame gamtą, kenkiame sau.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: