Gamtos žaizdos

Monika Plūkaitė (koordinavo mokytoja Inga Buinauskienė)

Visi mes esame šio milžiniško stebuklo dalis. Gamta – tai tas pasaulis, kuris mus supa nuo pat mažumės. Jis toks nepakartojamas! Ne kartą pilkai kregždutei pavydėjau žydrų kelių, žibutei – melsvų akių, žuvėdrai – mėlynų skliautų. Gamta –viso kas gyva motina. Gamta gali puikiai atspindėti mūsų jausmus, vidinę būseną. Gamtoje mes galime pasislėpti, pamiršti savo rūpesčius…

Mes turime tokį nuostabų pasaulį. Bet kada mes išmokome nebemylėti augalų, gyvūnų, miškų, jūrų, žemės ir tuo pačiu savęs? Užmiršome dėl ko gyvename ir kam dirbame. Beveik viskas ir visur tapo užteršta. Užteršti ir mes patys.

Atėjo toks metas, kai mes nei trupučio nepagalvoję skriaudžiame gamtą: metame šiukšles, teršiame vandenį, naikiname miškus, savo beatodairiška ūkine veikla keliame pavojų visiems Dievo kūriniams. Dar senovės kinų išmintis tvirtino, jog žmogaus veikla turi būti suderinta su gamtos interesais. Šitiek kalbama ir rašoma apie skaudžias mūsų žemės žaizdas, bet per retai randama laiko atsigręžti ir susimąstyti, kokie mes trumparegiai žvelgdami į gamtą.

Šiandien mokslininkai neabejoja, kad mūsų planetos lopšys buvęs Pasaulinis vandenynas. Be maisto mes išgyventume du mėnesius, be skysčių- tik dvi dienas. Liaudies išmintis sako: nespjauk i vandenį, nes gali tekti iš jo gerti! Bet ar mes to paisome? Teršalus pilame į vandenį neribotais kiekiais, galvodami, kad jie nutekės ir viskas bus gerai. Tačiau teršalai grioviais, upeliais ir upėmis suteka i ežerus, jūras ir srovių išnešiojami po Pasaulio vandenyną – Pasaulio vandenynas virsta Pasaulio šiukšlynu. Ir dabar jau neturime kur pabėgti nuo teršalų.

O iš kur tas mūsų abejingumas motinai maitintojai- žemei? Skursta dirvos, užauginami menkesni derliai, gali visiškai sunykti derlingas žemės sluoksnis. O kas tada?

Miškai – gerieji milžinai, planetos plaučiai. Ne veltui literatūros kūriniuose medžiai simbolizuoja išmintį, gėrį, grožį, ilgaamžiškumą. Puikiai atsimenu, kai vaikystėje apsikabindavusi kaime augantį medį, sugebėdavau nusiraminti, viską aplinkui pamiršti. Gaila, bet dabar žmonės medžių ir jų teikiamo gėrio nevertina. Net nepagalvoję laužome medžius, kertame ištisus miškus ir tuo pačiu žudome miškų gyvūniją.

O kaip oras, kurio mes kvėpuojame? Ar kada pagalvojote, kas nutiks, kai jis bus galutinai užterštas mūsų automobilių ir fabrikų išmetamuoju kuru? Baisu net įsivaizduoti…

Daugelis žmonių gyvūnus laiko draugais, bet net nesuprasdami juos žudo. Gyvūnai yra mūsų pačių tiesiogiai ir netiesiogiai naikinami. Dėl to jie pradeda nykti, kai kurios rūšys visiškai baigia išnykti. Gyvūnai yra labai svarbi biosferos sudėtinė dalis.

Gamtoje viskas susiję: ir oras, ir vanduo, ir augalai, ir gyvūnai, ir žemė, ir žmogus. Pamiršote save? Savo vaidmenį čia? Didžiausias žmogaus turtas – sveikata. Užterštoje aplinkoje daugėja ligų, apsigimimų.

Vaikai – mūsų ateitis ir veidrodis, atspindintis mus pačius. Kaip mes juos auklėjame? Norint, kad vaikai mylėtų gamtą, reikia pažindinti juos su ja, rodyti vaikams pavyzdį. Skatinti globoti paukštelius, nelaužyti medelių, nedeginti žolės – tai gal neišspręs visų ekologinių problemų, bet tai labai svarbus pirmais naujosios kartos žingsnis.

Kiekvieną dieną ekologinių problemų daugėja. Ir jei ne dėl savęs, tai bent dėl savo vaikų, anūkų ar proanūkių mes turime šias problemas pradėti spręsti. Galima pradėti nuo paprastų dalykų, kaip: šiukšlių rūšiavimas, kelionės pėstute ar dviračiu, aplinkos tvarkymo talkos. Geras darbas skatina dar vieną gerą darbą…

Imkimės patys gelbėti save nuo savižudybės. Dabar. Nes paskui bus per vėlu…

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: