Žemės ir visuomenės piliečių gyvybė – mūsų pačių rankose

Ernesta Mineikaitė

Žemė – brangakmeniais, žmonėmis žėrinti planeta. Ne kiekviena, o galbūt nei viena planeta tuo negali pasigirti. Bet Žemėje esame tam, kad ja rūpintumėmės, o ji – mumis. Žmonijai gyvybiškai reikalinga Žemė. Visi nuo jos esame priklausomi, nes esame kilę iš jos. Tai vienintelė planeta, kurią mes žinome, ir galbūt žinosime ateityje, kurioje atsirado gyvybė. Kuo daugiau mokomės, tuo geriau suprantame, kad turime puoselėti Žemę kaip savo vaiką, kad išsaugotumėme ją būsimoms kartoms.

Koks yra visuomenės požiūris į ekologiją? Dažnai gali išgirsti šį žodį skambant aplinkinių lūpomis, daugeliui ši tema atrodo tokia svarbi ir reikšminga Žemei bei mums, žmonėms, bet ar užtenka vien kalbėti apie tai? Mano kaimynų požiūriu, atliekas būtina rūšiuoti, bet ironiška šypsena pasipuošė mano veidas, kai pamačiau, kaip tas pats kaimynas nuėjo prie atliekų konteinerių ir net nesivarginęs rūšiuoti maisto atliekų – nors jo žodžiais tai yra būtina – šiukšlių maišą įmetė į pasitaikiusią dėžę ir išdūmė namo. Šis pavyzdys įrodo, kad mūsų lūpomis neretai skamba tik tuščios kalbos. Bet juk gyvendami ir veikdami ekologijos naudai, mes teikiame naudą ir sau. Reikia plėsti savo žinias apie ekologijos problemas, ir tada sužinosime, kokios pasekmės laukia ateityje mūsų bei kitų kartų. Nors dažnai atliekų rūšiavimą laikome bereikšmiu dalyku, kuris nedaro mūsų, žmonių nuomone, jokios įtakos klimato kaitos problemoms, tačiau visos pasaulinės bėdos ir prasideda nuo mažų, rodos, bereikšmių dalykų, kuriems įtakos turi kiekvieno mūsų elgesys. Vienas žmogus, atsakingai rūšiuodamas atliekas, gali išsaugoti šimtą medžių ir jeigu tokio žmogaus pavyzdžiu paseks jo vaikai, draugai, giminaičiai, tada įmanoma išsaugoti didžiulį mišką, kuris mums teikia neaprėpiamą naudą – deguonį. Be to, aplinkosauginiu požiūriu, nevykdydami rūšiavimo mes ne tik mokame didesnius mokesčius už šiukšlių išvežimą, bet ir neskatiname pakartotinio naudojimo. O juk kiekvienas „teisingai“ išmestas daiktas gali būti panaudotas naujų prietaisų gamybai ir kt. Raimondas Sensmejeris (Raymond Sensmeier) sakė: “Motina Žemė teršiama pavojingais mastais, mūsų vyresnieji sako, kad ji miršta“. Taigi pagalvokime, kas laukia ateities kartų ir pradėkime kruopščiau rūšiuoti atliekas.

Manau, kad dar viena iš opiausių problemų yra atmosferos tarša. Sunku suvokti, kad aplinkos taršą skatina patys žmonės, kurie yra pagrindiniai Žemės gyventojai. Žinomas prancūzų okeanologas yra pasakęs : ,,Kadaise gamta gąsdino žmogų, o šiandien žmogus gąsdina gamtą“. Iš tikrųjų, jis teisus. Žmonių kuriamos „tobulesnės“ technologijos, fabrikai, automobiliai tik skatina dar didesnį kenksmingų medžiagų išsiskyrimą. Tai kas čia tokio jau tobulo, jei net kvėpavimo takai pilni kenksmingų dalelių? Manau, kad pernelyg išaukštindami naujovių tobulumą, perdedame. Nejau nesinori kvėpuoti švariu, neužterštu oru? Juk tyras oras – sveikatos šaltinis. Bet visgi šiandien kaimo gyventojas kas minutę įtraukia į plaučius keturiasdešimt milijonų kruopelyčių dulkių, o miesto gyventojas per tą patį laiką – apie milijardą kruopelyčių, nuo kurių žmogus kartais suserga, net miršta. Bet argi ne patys esame šių padarinių kaltininkai? Čia įmanoma įžvelgti tik mūsų, žmonių, kaltę. Juk dažnai norėdami nuvykti į netoliese esamą parduotuvę renkamės ne dviratį, o automobilį. Tai ar čia mūsų siekis kvėpuoti mažiau užterštu oru? Oi, ne! Čia tik siekis kuo greičiau nuvykti į reikiamą vietą. Kiekvieną veiksmą reikia atlikti viską apgalvojus, o žmonėms apgalvojimo trūkumas yra tikrai didžiulis.

Šiuo metu vykdoma daugybė ekologinių akcijų bei kitaip skatinama žmones mąstyti apie ateitį. Žinoma, dažnai galvojame, jog svarbu, kad tik mūsų šeimai nieko netrūktų: nei vandens, nei švaraus oro, bet apie būsimųjų kartų ateitį nekyla net menkiausių minčių. Taigi būtent dėl to reikia pažadinti kiekvieno žmogaus atsakomybę už tai, kad mūsų planeta keičiasi. Jos ištekliai, nuo kurių yra priklausoma Žemėje egzistuojanti gyvybė, tarp jų – ir žmogus, senka. Kiekvieno mūsų elgsena lemia, ar sąlygos mūsų planetoje bus tinkamos gyventi būsimoms kartoms. Nelikime abejingi ateičiai.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: